Niezależnie od pory roku, prawidłowe żywienie zwierząt jest niezwykle ważne dla ich prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania. Pożywienie jakie właściciel jest zobowiązany zapewnić swoim podopiecznym powinno być bogate w minerały oraz witaminy, które w pozytywny sposób wpłyną na jakość życia zwierzęcia.
Przykładem takiej żywności są bez wątpienia wysłodki buraczane, które stanowią produkt uboczny przemysłu rolno-spożywczego w procesie powstawania cukru.
Właściwości:
Charakterystyczną cechą wysłodek buraczanych jest wysoka zawartość węglowodanów, która wynosi ok. 80%. Dzięki tej cesze wysłodki uznawane są za paszę wysoce energetyczną, wykorzystywaną podczas karmienia krów mlecznych, trzody chlewnej, czy bydła. Ponadto cechują się dobrą stawnością.
Z uwagi na zróżnicowaną zawartość wody, wysłodki buraczane można podzielić na:
- mokre, których wilgotność wynosi do 12%;
- prasowane o wilgotności do 22%;
- suszone, których wilgotność stanowi ok. 90%.
Wysłodki buraczane można podzielić także ze względu na dodatki:
- nieuszlachetnione, czyli bez dodatków;
- uszlachetnione, które w swoim składzie zawierają melasę. Jej celem jest poprawa smaku paszy. Wysłodki, mające w swoim składzie powyższy dodatek posiadają wysoki indeks glikemiczny.
Dawkowanie:
W zależności od przeznaczenia, wysłodki buraczane mogą stanowić od 10 do ok. 50% mieszanki treściwej uzupełniającej.
Dla krów mlecznych wynosi ona:
– w okresie zasuszenia: do 2 kg,
– w szczycie laktacji: do 4 kg,
– podczas pełnej laktacji do 6 kg,
– w końcowym etapie laktacji do 3 kg.
Dla bydła opasowego:
– cielęta od 4 do 6 miesiąca do 1kg,
– opasy do 12 miesiąca 4 kg,
– opasy powyżej 12 miesiąca do 4 kg.
Podsumowując, wysłodki buraczane stanowią cenne źródło dodatku do pasz, zwłaszcza w okresie zimowym z uwagi na ograniczony dostęp świeżego pożywienia. W celu uniknięcia niepożądanych skutków ubocznych, dawkowanie należy każdorazowo skonsultować ze specjalistą.